May 13, 2007

ce ma obsedeaza acum:


  • jean-michel basquiat






  • andy warhol




  • ceasurile montblanc

  • rochiile






  • psihologia judiciara(do not assk!)

  • emilie simon

May 11, 2007

romanta pozitiva

nu imi mai e dor de tine.gata!
acum,astept pe altcineva.cineva care va aspira fiecare dintre bucatile din tine ramase in mine, ca niste scame.le va transforma in praf si va scutura saculetul in fata casei si
pulberea aceea se va impregna in carnea cireselor de mai pe care va trebui sa le spal ,inainte sa le devorez,cu apa care mi se prelinge uneori pe fata,apa numita de ei "lacrimi" .
apoi,am s-o opresc brusc,
pentru ca hartia fotografiilor sepia e capricioasa si se va strica repede si n-as vrea ca toti cei cu care mi-am petrecut dupa-amiezele de joi,in ultimul timp,sa se supere pe mine.
si imi voi imagina din nou,alte dupa-amieze de joi caldute,
cand eu voi avea alte lentile,iar tu vei avea alta masca.
"refrenul semnalului de alarma" va fi demult uitat cand "tu viitor" imi vei culege din alt suflet triunghiuri de piersica si de pepene galben si ma vei acoperi cu miros de mosc si de nuci verzi....

May 08, 2007

caducitate


traiesc in mai
nu mai e nevoie de cuvinte
viata mea e atat de dadaista
incat am inceput sa amestec "realul"
cu mirosul de cafea
si cu cel de salcam inflorit sub geam
aici,in nucleul unui alt nucleu de trairi
numit impropriu acasa

inainte de a pleca,
femeia cu un prunc in brate spuse:
linisteste-te!nu e bine sa iti doresti
mai bine viseaza urat!
viseaza kaki si indigo
vei trai altfel dupa.
si a zburat inapoi,printre sfere transparente
uitandu-se inapoi de fiecare data cand schimba directia
direct in sufletul meu si mai maron.

bucati de stanci,cam cat un vagon de metrou
pluteau mai lejer decat imi aminteam.
pe fiecare dintre ele
cresteau tufe de zmeura.

de casele plutitoare ,
cu acoperisuri de tigla
uitasem
din apele ruginite
pe care stateau
se hranisera arbusti de iasomie
care imbracasera portile lor
din lemn plouat.

banutii din bucatile de ciment
din care se hraneau gandacii,
da,da...gandacii aia stravezii
despre care se spune ca sunt prietenosi
ruginisera si ei.
spicele de grau de pe ei
semanau acum cu degete
slabe,cu piele zbarcita
mirosind a spirt si a penicilina.

de undeva,dintr-o barca
se auzea o melodie
pe care ieri,o fredonau cu totii
cineva zicea ca e imposibil
sa fie cantata la harpa.

nimic nu era transparent
totul existase
candva
intr-un mai

May 03, 2007

la ore

am invatat sa ascund link-uri!!!
10x,Yoli!
am mai invatat ceva azi:ca nu trebuie sa am incredere in oameni in care aveam incredere.ei se schimba.si odata cu ei,si convinegerile si perceptiile mele asupra lor trebuie sa se schimbe.
si am vazut ca poate sa imi fie dor de persoane de care nu mi-a fost dor vreodata si de care nu credeam ca are sa imi fie dor vreodata.fucking disaster!
cuki,esti exclusa din toate astea,do not worry!!nu la tine ma refer nici acolo,nici dincolo! :*

la multi ani,catwork!




"1 AN DE CATWORK

Sambata 5 mai magazinul CATWORK implineste1 anisor!!
Va asteptam sa fiti alaturi de noi incepand cu ora 11.
Am pregatit cadouri pentru voi.. orice cumparati de la noi veti primi sticker cu Catwork, la cumparaturi de peste 20 lei primiti si o insigna, iar daca veti cumpara produse in valoare de minim 70 lei primiti cadou o gentuta galbena cu pisica si sigla Catwork "

Sticker-ul:





Insigna:


via vata de zahar

n.r: nici textul,nici pozele nu imi apartin.eu doar "fac reclama" magazinului pentru ca imi plac gentutele si cerceii si multe altele si pentru ca am vorbit cu Yoli azi ;)

Realitati paralele

Am recitit azi o parte din textele pe care le-am scris de-a lungul anilor pe blogul asta, apoi cateva comentarii si m-a cuprins o neliniste ...