April 29, 2007

f.a.m.i.l.i.a.m.e.a


Ei sunt 3 dintre ingredientele ce ma alcatuiesc.
Ei reprezinta viata mea,acum.
Ei,plus alti cativa,imi sunt indispensabili.
Azi e ziua unei fiinte fara de care eu as fi fost nimic.
La multi ani,Gini!
Si da,e vorba numai despre mine.

April 27, 2007

i,away,again, :)

mi-am propus ca in fiecare week-end sa fiu in alta parte.week-end-ul trecut am fost la mare. maine plec la munte.saptamana viitoare plec la ea in suflet,iar peste doua saptamani voi fi in londra(de data asta,numai pentru ca ma prefac d-a Dalloway pt cateva ore....data viitoare,chiar eu voi fi cea care va cumpara flori,cea care va bea ceai,care va vizita parcuri si gradini botanice.asa cum am facut toamna trecuta,in gibraltar).nu m-am hotarat unde voi fi peste trei saptamani.as vrea totusi,sa plec acasa.oriunde ar fi asta....


pe data viitoare!

April 25, 2007

tarantule...

timpul nu se opreste niciodata. uneori,se taraste mai incet printre picioarele noastre,incercand sa isi faca loc,ca un pui timid de tarantula .noi suntem prea grabiti sa ne dam seama de asta.suntem convinsi ca el e de vina pentru multe din nereusitele noastre.mai ales pentru greselile pe care le facem.nu mai avem timp sa iertam.nu mai suportam sa fim umiliti.de parca ne grabim undeva.unde trebuie sa ajungem intregi.auto-conservarea isi spune cuvantul.ne e frica sa suferim.ne e frica sa descoperim alte masti.masti care ne ajuta mai tarziu,pentru a nu mai confunda greseala cu secunda.
uitam ca timpul se masoara diferit,de la om la om,in functie de sentimente,in functie de dorinte si de amintiri. unii fac un an,altii s-au saturat de viata.unii rad lumina,altii fumeaza intunericul,asteptand o noapte vesnica.
si alte pasari zboara,vestind..
e sezonul imperecherii sosetelor si dezperecherii sufletelor.
bonne chance!

April 24, 2007

aer cu diamante


ea era atat de frumoasa

incat vechiul pensionar

se porni sa roada tapiteria

scaunului pe care a stat ea in autobuz.

autobuzul intinse spre ea gura carburatorului

incercand sa ii sfasie rochia.

soferii mestecati au plans pe volanul patat

caci ea nu putea fi ajunsa

in schimb era atat de frumoasa

incat si cainii haleau

asfaltul sub talpile ei.[...]


"aer cu diamante"- florin iaru

aproape=departe


recunosc!

mi-am construit un fel de lume.
nu e departe de aici.numai ca se ajunge mai greu.
trebuie sa prinzi trenul amintirilor sparte in baloane de sapun.
soseste dupa-amiaza.cam pe la cinci...
peron necunoscut.
m-am intors acolo,unde nu e totul perfect,doar mai bun decat ce e aici,acum....
uitasem cat de placute sunt serile acolo.
uitasem cat apreciez lumea asta,dupa ce ma intorc.
acum,lasati-ma!
am descoperit o oglinda acoperita cu ceata si fum si praf.sunt curioasa.
ce lume e cea reflectata?

April 22, 2007

my sweet love

il iubesc pentru ca :


  • e frumos

  • e cuminte si politicos

  • stie atat de multe....

  • rade in hohote la glumele mele

  • roseste cand ii fac complimente

  • e curajos

  • vrea sa devina spion sau macar agent cia

  • imi spune cel mai frumos "te iubesc!"

  • are cele mai moi palme si talpi din lume

  • imi zice ca n-o sa se desparta niciodata de mine

  • plange cand lipsesc prea mult

  • stie ca doar mie poate sa imi ceara "de la mec" la 10 p.m. si doar eu ma si duc sa ii aduc

  • ne stim de cand s-a nascut

  • rade cu pofta cand imi dau mancare pe mine,dar nu ma face sa ma simt prost

  • ii spun miaunescu

  • ma striga miauneasca

  • nu mai stiu de unde...

  • asculta coldplay si lily allen

  • ma trage rrrau de par cand ne "ciomagim"

  • vorbeste o engleza foarte....originala

  • se uita cu mine la talk-show-uri politice si ii cearta pe politicieni

  • avem un cod secret ....

  • ii plac spiderman,a.t.o.m.,andy,tom&jerry si multi altii

  • e "fratiorul" meu,Andrei

si azi implineste 9 ani!!



la multi ani,miaunescule! :*


Realitati paralele

Am recitit azi o parte din textele pe care le-am scris de-a lungul anilor pe blogul asta, apoi cateva comentarii si m-a cuprins o neliniste ...