November 30, 2007

Pentru Miaunescu*

Imi doresc sa nu se schimbe niciodata: sa ramana copilul perfect, pe care il iubesc atat, fara de care as fi pierduta.
Imi mai doresc sa traiasca de-cum inainte, pentru totdeauna, poate, in lumea aceea pe care o deseneaza el: cu monstri prietenosi, cu flori colorate chiar si pe tavan, cu oameni adevarati si sinceri, cu dorinte implinite.
Iar daca n-o sa se intample asa, o sa fiu alaturi de el, no matter what!

*La multi ani, Andrei!

November 29, 2007

persista persistam

ii povesteam viata mea toata
acolo, la masa prafuita din curtea casei ei
strada orelor indigo, la numarul opt


ea se uita la mine
si continua sa rada
ea avea simtul umorului

ea era surda






si da, scriu peste nivelul meu

November 27, 2007

si....gata!

ca pe niste tigari de foi, scumpe, aromate, neterminate si aproape stinse, pe care vrei sa le pastrezi pentru alte timpuri, i-am inghesuit pe toti intr-un saculet galben pal, patat de pudra chanel.

astept un port-tigaret.....
si poate ca am sa le fumez mai tarziu....dar numai pe cele care isi vor pastra aroma.


doare cand esti atat de liber?

November 26, 2007

mi-e pofta de....

* teatru
* un desert cu nume cel putin caraghios (lapte de pasare)
* o seara de step
* o excursie neplanificata, eventual la timisoara
* o perioada in care sa nu mai fie vorba doar despre mine
* lacrimile mele. ti-am mai zis ca nu mai pot sa plang!!!
* covrigi nesarati si de cum ma luau in brate mama si tata
* sentimentul ala de siguranta, de dupa examene

November 23, 2007

De iarna

Vin Mos Andrei si Mos Nicolae si Mos Craciun..."toti mosii din lume vin la nooooi", vorba lu' Cuki, asa ca trebuie sa ne bucuram si sa facem si liste :P
Stiu ca nu mai avem 6 ani, stiu ca nici nu mai asteptam cu aceeasi emotie noaptea de Ajun, dar vreau sa cred ca, macar o data pe an, putem incerca sa fim din nou copii.
Asa ca eu si Andrei o sa ne trezim iar la 5 dimineata ca sa vedem ce cadouri am primit si o sa le desfacem acolo, in hol, pe gresia rece, simtind doar caldura.
Al meu fratior nu vrea decat un urs brun. Eu vreau un inel cu un urs galbui, ca de miere, care sa ma imbratiseze cand nu are cine.
Andrei mai vrea zapada si animalute de gheata pe geamul de la bucatarie.
Eu imi mai doresc manusi....
As minti daca as spune ca asta e tot. Asa ca mai vreau:
~ ceasul ala frumooooos de tot (stii tu care, Gini :P)
~ iRiver-ul pe care mi s-a pus pata acum 2 luni
~ mama, aici, de Craciun
~ un party reusit, de Revelion
~ alt party si mai reusit, de Sf. Ion
~ o vacanta suuuper pentru "mami si tati"
~ niste carti frumoase
~ escada sau burberry (parfumuri, nu altceva!)
~ o rochita sic, pentru rev
~ o masinuta cu care sa merg de-adevaratelea
~ si voie buna, macar in perioada asta!


Voi ce vreti de Craciun?

Realitati paralele

Am recitit azi o parte din textele pe care le-am scris de-a lungul anilor pe blogul asta, apoi cateva comentarii si m-a cuprins o neliniste ...