August 19, 2009

si...si...si.... iata!

scriam ieri ca mi-e greu sa scriu (ce trebuie) pentru ca nu am un job. si lipsa acestui job ma frustreaza si genereaza stari de confuzie pe care le asimilez perfect. si nu (mi-) e bine.
dar asta a fost ieri.
astazi,am aflat ca o sa lucrez. de maine, chiar. nu era mai tarziu de 10:40 si eu visam ca imi suna telefonul. m-am trezit la un moment dat, telefonul chiar suna. o voce necunoscuta, dar atat de asteptata ma intreaba daca nu vreau sa incep de maine. "va astept maine, pe la ora 11:00."

si iata cum miercuri, 19 august, tocmai a devenit o zi foarte buna.

August 18, 2009

marturisire

nu reusesc sa imi asez gandurile pe hartie, intr-o ordine satisfacatoare. nu reusesc sa extrag din toate experientele mele de pana acum momentele cele mai cele si sa le pun aici, spre deliciul meu si al celor care ar fi curiosi ce gust au amintirile mele.

si e si mai frustrant cu cat motivul e unul cat se poate de simplu si lumesc (in contrast, evident si fara lipsa de modestie, cu ale mele amintiri si ganduri si trairi): nu am un job si contrar asteptarilor mele, imi e si foarte greu sa imi gasesc. n-am epuizat toate sursele, n-am trimis suficiente mailuri, n-am fost la destule interviuri, dar mi-e mai usor sa ma plang inainte sa rezolv problema.

pentru oamenii care ma cunosc, motivul asta nu pare decat un pretext stupid, un context creat de mine insami ca sa ma sustrag de la scrierile care promiteau atat de multe.

inchei intr-o totala confuzie, marturisind ca nu pot sa scriu pana nu ma angajez. in acelasi timp, ma gandesc ca ori nu-s pregatita sa lucrez, ori nu-s pregatita sa scriu.

pana cand ma lamuresc, nu mi-ar strica totusi niste oferte de lucru. stiti voi: ziare, reviste, televiziuni, agentii de publicitate. anyone???

July 21, 2009

Despre mine si alti demoni

Am fost plecata din Bucuresti, din tara, din toate lumile din care am facut parte, pana de curand. Am vrut sa uit, sa uit, dar numai pentru un timp, de tot ce abia s-a terminat, de tot ce stagneaza, de tot ce inca nici n-a inceput.
Un sentiment de sfarseala si sfarsituri ma bantuia inca din mai si l-am tot ascuns, crezand ca daca invat sa il ignor, o sa dispara. S-a infaptuit, totusi, odata cu sfarsitul facultatii, apoi cu sfarsitul unei etape din copilaria mea, iar apoi si-a construit magnificul deznodamant in jurul unei despariri. Sfarsitul unei relatii, al unui capitol din viata mea.
Asa cum eram/sunt obisnuita, desi nu pare, totul a fost foarte programat. Stiam ce va urma, cunosteam fiecare pas si deci, atat de lucida si sigura fiind, nu m-am lasat intristata/absorbita catusi de putin. In plus, urmau seri de concerte demult asteptate, cine cu fast de care imi era atata dor, vacanta cu ea, in Barcelona, apoi o vara intreaga, plina de ganduri si planuri bune, toate cu miros de "inceputuri".
O seama de stari neprogramate si-au facut aparitia tarziu, cand ma asteptam mai putin, dar mi-au fost de ajutor, pana la urma. Numai asa, aflandu-ma intr-o stare usor de definit- ciuda profunda-, am putut sa imi buzunaresc vreo cateva din ungherele mintii, unde nu mai scotocisem demult.
Placerea de a ma redescoperi asa cum imi aminteam ca sunt: puternica, ambitioasa, rationala si prea isteata pentru a imi da voie eu mie sa sufar, m-a impins catre o noua etapa.
Un alt level- ala in care muncesc zilnic, rad zilnic, scriu in fiecare zi, dar, mai ales, spun ce simt si simt ce vreau- aici imi doream de ceva vreme sa ajung. Acum invat sa desavarsesc si nivelul asta si imi trasez liniile definitorii pentru urmatorul nivel.
Am inteles, in sfarsit, ca n-are niciun rost sa imi inchid singura porti, pe care imi va fi mai greu sa le deschid ulterior. Acum, un sentiment de (noi) inceputuri ma incearca in fiecare amiaza in care ma trezesc si nu ma paraseste decat in zorii zilei, cand ma duc sa dorm.
Pentru ca mi-am demonstrat mie insami ca pot sa imi indeplinesc fiecare gand cu alura de dorinta si pentru ca norocul cu care m-am ales in iunie '87- astea imi sunt doua motive suficient de puternice ca sa simt ca pot sa imi inclin lumea in directia in care imi e mie cel mai bine.
Altfel, ma bucur de tot ce am si mai ales, de tot ce va urma: un alt copil in familia mea: Gini e insarcinata! Un al doilea fratior pentru mine si mai ales, pentru Miaunescu si multe planuri cu el sau cu ea, caci inca nu stiam ce e. Si bineinteles, deja griji pentru ce voi purta la botez :P

In incheiere (va intrebati daca mai exista?!?) multumesc ralucai pentru cuvintele frumoase si pentru ca si-a construit o relatie speciala cu blogul meu. (Draga mea, am sa fac cum stiu eu mai bin, pentru ca aceasta legatura dintre tine si scribbilings sa se sudeze si mai tare.)

Si ca un fel de P.S., asa de profund precum ar trebui sa fie un P.S. mereu: o revelatie avuta stand pe sezlong, langa piscina casei din Poiana Tapului, cu soarele pregatindu-se sa se ascunda in spatele muntilor si nimeni altcineva in jurul nostru, mi-a pus in cap urmatorul gand:
Nicidecum "intristabil", tot ce-a trecut nu va constitui decat o sursa tarziu epuizabila de inspiratie pentru multele din scrierile, dar si trairile ce vor urma.

Arrivederci!

July 03, 2009

intotdeauna, dar mai ales acum, macesaru

diminetile ma ciupesc de urechi ma iau de subsuori cauta sa ma puna pe picioare
molfai felii mari de singuratate cu capul ciuruit de bune intentii
imi scriu scrisori vesele si lungi la care imi permit sa nu raspund niciodata.........

doua intrebari fara raspuns zac lesinate pe umerii mei (mirosind a ploaie de cesti pe care n-ai avut niciodata curajul sa le spargi)

.........buricele degetelor sunt lipite de spatiul gol dintre noi. tremur ca un nou nascut si simt gustul vomei. voma indiferentei care tasneste din inima ta

June 24, 2009

Coldcut - The Tale of Miss Virginia Epitome

................she had the hymen that always grew back until it grew over her face like a slap she deserved she had the hymen that always grew back until it grew over her face like a slap she deserved with her ever-increasing membrane virginia epitome got bought beer again consistently tight miss epitome constantly losing her virginity and leaving the boys all cheering the cherry as her hymen grew back like the lush skin of a berry viginia, virgo, epitome of intacta.........

June 20, 2009

surprize tarzii

Caisele necoapte pot avea un gust foarte bun daca in timp ce le mananci te gandesti la o calatorie pe Atlantic si apoi, in exact momentul in care iti lovesti dintii de samburele deja intarit, incepi sa planuiesti o viata in Casablanca.

Realitati paralele

Am recitit azi o parte din textele pe care le-am scris de-a lungul anilor pe blogul asta, apoi cateva comentarii si m-a cuprins o neliniste ...