June 30, 2007

~ & !

~am fost la cel mai tare concert/eveniment/recital EVER!!!
~muzica celor de la Faithless e,intr-adevar, aproape perfecta!
~eu si Alex ne-am tatuat!!!am un fluture mare pe spate si niste litere pe gat :D
~m-am indragostit pentru 3 minute(sau poate mai mult) de un tip care avea intr-o mana o casca si in cealalta o prietena.chicioase amandoua.el,nu.
~mi-am luat sandale cu tocuri de 12.si sunt foarte misto,numai ca eu am vreo 1,71....
~am bataturi la ambele picioare(nu de la sandale,de la cizme!)
~a trebuit sa imi iau papuci cu talpa de ..numaistiucumsenumeste si cu piele ??? care fac masaj" ,nu bataturi :)
~Cuki pleaca la Paris,cu Alex si sunt taaare fericita pentru ea!o sa imi lipsesti,sa stii :*
~eu nu plec la paris (acum).o sa fiu la mare de maine,drept pentru care n-am sa mai scriu aici.nici macar n-am sa mai postez ce am in draft.ne "vedem" pe 7,cred. n-o sa ne fie dor,stiu ;)
~dorm ca un bebe("muuult si fara de griji"-mama),mananc cat o vrabie si beau muuuuulta apa.foarte multa apa.e de bine?
~n-am citit nimic(revistele si ziarele nu se pun,evident) in ultimele trei zile si chiar simt ca imi lipseste ceva.sevraj..?
~m-am lasat filmata in timp ce cantam la un pamatuf multicolor din Chilian,Sinatra si Marley :@#%#$
~as vrea sa il cunosc pe barbatul care o tinea pe Sasha pe umeri,la concert.cred ca e fratele lui Alexandru Paul,dar nu sunt sigura....
~tot incerc sa fac rost de melodii de la Sensor.nu are nimeni????
~visez ca pic bacul la romana....Tudor,puiule,o sa fie bine,crede-ma! :*

asta daca voiati sa stiti ce mai fac.... :)

June 28, 2007

Joe Dassin- L'ete indien

pentru Florina

Sa faci risipa de dorinte si de vise de-o vara si de-o viata,incepand cu maine!
Sa te bucuri de cei doi copilasi care iti vor completa viata,in curand!
Sa nu uiti nicodata ca pentru orice,oricand,sunt si voi fi langa tine!

La multi ani,Creato!

June 27, 2007

"atentie,cad pietre!"

"atentie,cad pietre!scrie la intrarea in defileul sufletului meu,dar tu nu ai vazut asta si ai apasat pana la fund pedala de acceleratie.acum nu mai pastrez in mine decat caroseria automobilului tau avariat si urmele cauciucurilor,ca niste rani ce se sterg incet."
ciprian macesaru - "cantecul greierilor de sub calea ferata"


rufele colorate timid,intinse pe franghiille intepate de pe blocul meu si numai al meu se scorojisera azi,chiar daca soare nu mai era demult.mi s-a facut mila de manecile lor jilave si de tivurile lor aproape fosilizate si am urcat sa le strang.lumina de sus,de pe bloc,semana cu cea din camera femeii care ghiceste in carti,care vede totul,pana in haurile sufletului si inapoi,cu ochii ei mai mult decat albastri.mi-am adus aminte de ce mi-a spus atunci,razand,mi-am adus aminte de ploaia de acum doua zile, mi-am adus aminte de pietrele din sufletul meu,care aui nceput sa cada nepasatoare,asemenea clestilor (de rufe) care se prabuseau, mai devreme,resemnati,in cosuletul din plastic ieftin.
in aceeasi lumina destul de magica am realizat ca am nevoie de vopsea.rosie,albastra si neagra.nici galben nu ar strica...
indicatoarele trebuie revopsite.cei care intra in defileul sufetului meu si cei care doar viziteaza barajul acestuia nu mai reusesc sa "citeasca" indicatoarele.asta e,de fapt,problema mea.dar am de gand s-o rezolv.sa revopsesc.si indicatoarele,poate si pe mine,in niste culori mai sincere cu mine.sau mai curajoase.sau macar mai darnice....

June 26, 2007

back!

am hotarat sa scriu in continuare,indiferent de parerilea altora.am sa scriu despre tot ce vreau si despre tot ce mai vor si altii(am primit un tag de la diana.ea nu stie ca mie nu imi place sa joc leapsa pe net,ca exista multe tag-uri pe care nu le-am onorat,dar ca il voi onora pe acesta pt ca imi place subiectul.)
so,primul paragraf din cea mai apropiata carte(cea care trebuia terminata demult:P),pag 111:

"Vrei sa iti spun eu?[S-a sculat in picoare.]Trebuie sa iti dai seama ca in seara asta mi-am incalcat toate principiile.Da,adevarat,ca sa scap de aici.La asta m-am gandit. Dar vreau sincer sa te ajut.Trebuie sa ma crezi.Vreau sa iti arat ca sexul...sexul nu este decat o activitate ca oricare alta.Nu zic ca e dezgustator,e doar un joc al trupurilor.Ca si dansul.E doar un joc." John Fowles- "Colectionarul"

trebuie sa mai spun ca imi place cartea asta(nu mi se pare extraordinara,dar ma regasesc in cele doua personaje principale) si atat timp cat uit sa cobor statia la care trebuia pentru ca aveam impresia ca sunt pe undeva,pe langa Londra,inseamna ca e bine scrisa.puteti s-o cititi si voi,cei care nu ati facut-o deja! ;)
lansez leapsa catre laura,nemira,alex rus si ioana sima si catre oricine mai vrea sa ne "arate" un pasaj de la pag 111,dintr-o anume carte :)

June 25, 2007

insemnare despre fuste si frunze

(verzi si uscate)

am fost "acuzata" (again) ca sunt prea superficiala,ca scriu despre lucruri la fel de superficiale,ca ma preocupa numai imaginea,ca mi se par mai importanti pantofii decat oamenii,ca reduc realitatea la cuvinte fara sens,fara legatura intre ele.
cand post-urile mele sunt mai profunde (in a mea viziune),inseamna ca sunt deprima(n)ta/e.
de cand tot ce scrii intr-un blog trebuie sa fie ori profund,ori amuzant?? poate nu am inteles eu bine,insa...nu mai stiu cum e bine( bine pt cine?!?)....
ce ma enerveaza si mai tare e ca "atitudinea" si modul de a gandi sunt puse pe seama varstei,a anturajului,a mediului.."asa sunteti toti!niste snobi,niste ignoranti!"
asa o fi...daca ei,cei care ma cred snoaba si ignoranta,au reusit sa ajunga la concluzia asta,nu pot decat sa ma bucur!exista oameni care privesc si mai departe...departe de ce?!?whatever...

nu vreau sa ii indemn sa citeasca post-uri mai vechi,sa citeasca o carte sau sa ma citeasca pe mine la o discutie pe mess,daca nu fata in fata.cand am inceput sa scriu aici,stiam ca ma pot lovi de reactii din astea....so,nu ma plang!am ,insa ,doua optiuni,nu la fel de simple,dar la fel de aplicabile: ori desfiintez commentariile, ori nu mai scriu deloc.
a treia optiune-continui sa scriu,indiferent ca scriu numai despre fuste si frunze- va fi "rumegata" in perioada imediat urmatoare.
pana atunci,racoriti-va!


***n-am sa "comentez" comentariile :p

June 22, 2007

what's next?

azi:ultimul examen din primul an,prima zi fericita,dupa multe momente de nesiguranta, inceput de vacanta....
de maine:somn,ciocolata,pepene galben,piersici, mare,tren,muzica,munca,interviuri, conferinte,muzica,dans,canicula,"actori", vama, rex, bronz,viteza, munte,inaltime, roua,acasa,oameni noi,oameni vechi,trairi intense, plictis,corfu,mare,relatii(publice),restanta,alt inceput....

ma intreb ce urmeaza...? :D

Realitati paralele

Am recitit azi o parte din textele pe care le-am scris de-a lungul anilor pe blogul asta, apoi cateva comentarii si m-a cuprins o neliniste ...